Sık Sorulan Sorular

Alarm Nedir ?

Alarm sistemi, ev veya işyerinin hırsızlık, tehdit, gasp, yangın, sağlık sorunu gibi durumlarda başkalarını(Alarm Haberalma Merkezi, mal sahibi, komşular) haberdar edip yardım çağırmayı sağlayan elektronik güvenlik sistemidir. Alarm haberalma merkezleri panelden kendilerine gelen mesajı tipine göre kullanıcıya, polise, itfaiyeye, ambulansa yönlendirir. AHM bunu yıllık abonelik ücreti karşılığı yapar, sistemi sürekli gözler, gerektiğinde bakım için yönlendirme de yapar. Güvenlik sistemi, kurulacak yerin konumuna, müşterinin isteklerine ve yaşam tarzına, ayrılan bütçeye uygun olarak seçilen elektronik parçaların birbirlerine entegre edilmesiyle oluşturulur. Sistem istenmeyen durumları algılar ve alarma geçer, alarm esnasında sirenle ve ışıkla çevreye, otomatik telefon arama ile kullanıcıya ve AHM ‘ne haber verir. Kapı ve pencerelerin açılmasının algılanması, ortamda hareket eden canlıların algılanması, cam kırılması ve darbelerin algılanması, gaz kaçaklarının, dumanın ve yüksek ısının algılanması, panik-tehdit-yangın butonları alarm sisteminin istenmeyen durumları tesbit etmesine yarayan unsurlardır. Bunlardan gelen algılamaların, hangi bölgedekilerin ne zaman alarm olarak algılanacağına müşterinin hareket ve yaşam tarzına göre karar verilir ve muhtemel saldırı yollarını ve tehlikeleri göz önüne alan keşif sonuçlarına göre sistem düzenlenir. Kullanıcılar alarm kurma ve çözme işlemini, tuş takımından(keypad) şifre girerek, uzaktan telefonla bağlanarak, istenen zamanlarda otomatik olarak veya özel bir RF uzaktan kumanda ile gerçekleştirebilirler.

Alarm sistemi beş ana bölümden oluşur.

Algılayıcılar-dedektörler,
Alarm paneli,
Uyarıcılar,
Sistem kontrol-kumanda araçları,
Bunlar arasındaki bağlantı tesisatı.
Algılayıcılar; PIR hareket dedektörü, mikrodalga hareket dedektörü, IR bariyer hareket dedektörü, manyetik kontak, butonlar, cam kırılma dedektörü, darbe dedektörü, gaz dedektörü, duman dedektörü, su basma dedektörü vb. tiplerde olabilirler. Algıladıklarında bir kontağın konumunu değiştirirler.

Alarm panelleri; dedektör bağlamak için kullanılan zon girişi sayısı, kullanıcı sayısı, bağlanabilecek keypad sayısı, yönetilen bölüm sayısı, bağlanabilen aksesuarlar gibi özelliklerle çeşitlenirler. Çeşitli sayıda girişleri ve çıkışları vardır. Elektrik kesintilerinde devreye giren yedek kaynakları vardır.
Uyarıcılar; siren, flaşör, telefon arama ve GSM modülleri vb. sesli ve görsel uyarı elemanlarıdır. Çeşitli tetikleme şekilleri ile çalışabilirler, sabotaja karşı donanım ve yedek enerji kaynakları olabilir.
Sistem kontrol-kumanda araçları; yazı ekranlı veya ışıklı tuş takımları(keypad), IR veya RF uzaktan kumandalar, telefon, bilgisayar vb. araçlardır.Bu sistem parçaları arasındaki bağlantı tesisatı kablolu veya kablosuz olabilir.
Kablosuz bağlantıda, panel veya kablosuz dedektör alıcı santralı tarafından tanınabilecek dedektör sayısı, haberleşmenin şifrelenme düzeyi, değişken kod, radyo girişimine meydan vermeme ve bunlara bağışık olma, dedektörlerin tamper, pil durumu, sağlıklı çalışma raporu gibi bilgileri gönderebilme özelliği, panel veya santralın radyo karıştırması ile sağır edilmeyi sabotaj olarak bildirmesi, dedektör RF bilgi paketlerinin birbiri ile çakışmaması temel kriterlerdir.

 
 
 

Alarm Merkezi Nedir?

ALARM KONTROL MERKEZİ NEDİR ?

Alarm Kontrol Merkezi; kendisine bağlı abonelere ait panellerin 7 gün 24 saat elektronik ortamda,tam donanımlı bilgisayarlar ve profesyoneller tarafından takip edilip güvenlik çemberine alınmasıdır.

T.C. İçişleri Bakanlığının 5188 sayılı kanunun ilgili maddeleri uyarınca kurulmuş, emniyet birimleri ile koordineli çalışan, resmi makamlar tarafından sürekli denetlenebilen, T.C. içişleri bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluştur. Abonelerin bilgi ve belgelerinin gizli tutulduğu bu merkezdeki tüm çalışanlar güvenlik soruşturulmasından geçmiş olup Emniyet Müdürlüğüne gerekli bildirimleri yapılarak göreve başlamışlardır.

ALARM KONTROL MERKEZİ NASIL ÇALIŞIR ?

Güvenlik panelleri, kendilerine kablolu yada kablosuz olarak irtibatlandırılmış farklı tip ve özellikteki detektörlerden (hareket,duman darbe vb.) aldıkları sinyalleri sabit telefon hattı ya da GSM+GPRS modül vasıtasıyla, farklı haberleşme formatlarında Alarm Kontrol Merkezindeki alıcılara (receiver) iletir.

Alıcılara bağlı bilgisayarlarda çözümlenen bu sinyaller AKM operatörleri tarafından ilgili kurum yada kişilere bildirilir.

AKM Şema

 
 
 

Alarm Alırken?

Hırsız ,soygun alarm sistemi satın almak istediğiniz zaman yaptığınız harcamanın boşa gitmemesi için bazı öneriler
 
*Alarm Sisteminin Markasını Mutlaka Öğreniniz .Tavsiye edilen markalar( Paradox , Dsc ,Crow ,Caddex ,Pyronıx)
 
*Fiyat aldığınız firmalar içinde çok düşük fiyat aldığınız firmaları eleyiniz çünkü bu firmalardan sadece ürünü satın alabilirsiniz ,hizmet alamazsınız.
 
*Fiyat aldığınız firma ,mutlaka Alarm Takip Kontrol Merkezi ile çalışan bir firma olmalıdır.Telefon arama modülü kullanan firmalar sektörde fazla tutunamayan silinip giden bir çizgi çizmektedirler.
 
*Fiyat aldığınız firmalar mümkün olduğu kadar kurumsal ve tutarlı olmalıdır.Aynı hırsız alarm sistemi için farklı gün ve saatlerde de aynı fiyatı verebilmelidir.
 
*Alarm sistemi kurduracağınız firma hızlı servis verme kaabiliyetine sahip olmalıdır.
 
*Soygun alarm sistemleri alacağınız firmayı sadece internet üzerinden araştırarak değil ulaşabilirseniz birkaç adet refaransa danışarak bilgi alınız.
 
*Güvenlik Sistemleri için hizmet almayı düşündüğünüz firmanın stok sorunu olmamalı , istediğiniz zaman (Pır dedektör ,duman dedektörü ,harici siren ,manyetik kontak ,gaz dedektörü ,dahili siren ,alarm paneli ) gibi aparatları temin edebilmelisiniz.

Dedektor Mesafesi ?

                                                                                                       

 

 

İzinsiz Alıntı Yapmayınız!

HAREKET DEDEKTÖRÜ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Pasif infrared sensör (PIR sensörü), algılama alanındaki nesnelerden yayılan kızılötesi dalgayı algılayan elektronik bir cihazdır. PIR sensörleri genellikle alarm sistemlerinde kullanılan hareket dedektörlerinin yapımında kullanılmaktadır. Bu dedektörler insan gibi hareket eden; sıcaklık ve kızılötesi yayan bir kaynağın, bir duvar gibi sıcaklık ve kızılötesi dalga yayan bir başka kaynağın önüne geçtiğinde algılama yaparlar.

Tüm nesneler cisim ışıması olarakta bilinen kızılötesi dalga ve kendi sıcaklıklarını yayarlar. İnsan duyularının algılayamadığı bu durum , bu amaç için tasarlanmış kızılötesi dalgaları ve sıcaklığı algılayabilen özel cihazlarla tespit edilebilir. Yani PIR dedektörler algılama için herhangi bir ışın yayan değil, sadece maddelerden pasif olarak gelen kızılötesi dalgaları ve sıcaklığı algılayan cihazlar olarak kabul edilir. "Infra" kelimesi bizim duyu organlarımızla algılama eşiğinin altındaki durum, “red” ise insanın duyu organları ile algılayabileceği en alt enerji eşiğinin rengidir. Böylece “infrared” duyular tarafından algılanabilecek en düşük enerji eşiğinin altındaki bir ışın şeklini ifade eder.

Kızılötesi  sensörü, ön kısmından giren kızılötesi ışınları algılayabilen bir yapıdadır. PIR sensörün yapısında doğal veya yapay piroelektrik malzemelerin yaklaşık 1 / 4 inç boyutunda kare yapılmış, genellikle ince bir film şeklinde dışarı galyum nitrür (GaN) kümesi, sezyum nitrat (CsNO3), polivinil florür, phenylpyrazine türevleri ve kobalt ftalosiyanin (Piroelektrik kristalleri) vardır.

PIR dedektörlerinde öncelikle görüş alanındaki ortalama sıcaklık ve kızılötesi dalga değişimleri algılanır. Ancak ortamdaki sıcaklık ve ışık seviyesi değişimlerinin alarmı tetiklemesini engellemek için sensörler bir elektronik düzenek ile donatılmışlardır. Bu donanım sensörlerde algılama süzmesini yapan elektronik oluşumlardır. Bu sayede görüş alanının ortalama sıcaklık elektrik sinyali kaldırılır; cihazların algılama kalitesi sağlanır ve yanlış tetikleme engellenir. Yani bu düzenekler sayesinde cihaz yakınındaki kızılötesi dalga yayan elektrik alanları nedeniyle alarmın tetiklenmesi girişimi en aza indirilir. Paradox Security hareket dedektörleri konusunda bu nedenlerle çalışma kararlılığı konusunda uzmanlaşmıştır. Dünyada ilk dijital algılama teknolojisini geliştiren şirket ünvanını taşımaktadır.

PIR sensörlerinin önünde silindirik konumda faset lens bulunur. Her faset (dikdörtgen) lense sahip, gerekli elektronik düzeneklerle bir bütün haline gelmiş üniteye Pasif Kızılötesi Dedektör veya PIR tabanlı hareket dedektörü denir, PIR sensör, tipik bir baskı devre üzerine gönderdiği elektronik sinyallerinin yorumlanması için monte edilir.  Piroelektrik algılayıcı çip (pır sensör) montaj edilmiş bir şekilde dedektör içinde bulunur. Dedektör izlenecek alanı görüntüleyebileceğiniz bir konumda monte edilmelidir. Ön kısımdaki plastik lens sistemi toz veya görüş sensörünün alanını engellemeyecek şekilde gelen böcek ve benzeri durumlarda, yanlış alarm verme veya algılamanın engellenmesini önler. Lens üzerinde bulunan küçük pencerelerde birden çok kalıplanmış fresnel mercekleri olabilir

Bu mercek filtrelemesi ile insanlar tarafından kızılötesi dalgaların, 8-14 mikrometre (9,4 mikrometre güçlü varlık) dalga boylarında sınırlandırmak için kullanılabilir.

Pır dedektörleri, ortamda mevcut olan kızılötesi enerji miktarını yüzeyinde sabitler, bir tür kızılötesi kamera olarak görev yapar. Kızılötesi dalga boyları değişim göstermeye başladığında içerisindeki küçük bir röleye enerji uygulanarak tetikleme sağlanır. Bu röle genellikle hırsız alarm kontrol paneli algılama girişine bağlanarak kontrol edilir. Ortamdaki kızılötesi enerji miktarına göre otomatik yapılanan dedektör, enerji miktarı değişimine göre alarm sistemini tetikler. Alarm rölesi tipik kapalı (NC) röle şeklinde çalışır, röle açık konuma geçtiğinde alarm sistemi tetiklenmiş olur. Bu da dedektörün kablosunun kesilmesi durumunda alarm sisteminin devreye girmesini sağlar. Dedektörün tetik kablosunun çeşitli kısa devreler yapılarak alarm sisteminin devre dışı bırakılması, çeşitli güçlerde dirençlerin düzenek üzerinde sonradan monte edilmesi ile ortadan kaldırılır. Bu sistemler sabotaj ve cihazın sökülmesine karşı da korumalıdır. Bu devre dışı bırakılma işlemini olanaksızlaştırır. Bu nedenlerle sistemin doğru ve uzman kişilerce monte edilmesi önemlidir. 

Bir kişinin camın dış tarafında hareket etmesini dedektör algılamaz. Hareketi görür ancak cam daha önde olduğu için dış kısımda olduğunun değerlendirmesini yapar. Eğer camın iç kısmında olmuş olsaydı camdan yayılan sıcaklık ve ışınımları değiştireceği için algılanması kaçınılmaz olurdu. Bu nedenle vitrin pencere gibi yerlerin dışındaki hareketler algılanmaz, yanlış alarmlara neden olmaz.


Örneğin havalandırmadan yayılan sıcak ve soğuk hava akışı ve ısı değişimleri algılanmaz, çünkü hava çok az miktarda kızılötesi dalgası yayar. Bu “aptal sıcaklık değişimi” olarak tabir edilen durum alarm tetiklemesi için yeterli değildir. Bu kullandığınız dedektörün marka, model ve yapısına bağlı olarak değişebilir. 

Dedektörler frensel lensler sayesinde 10-30 metre aralığında çeşitli açılarla algılama yapabilir. Standart dedektörlerde bu mesafe 10 metre, 110 derecedir. Değişik amaçlarla değişik yapılarda özel üretilmiş dedektörler vardır. İhtiyacınıza en uygun dedektörü belirlerken uzman kişilerden yardım alınız.

Nasıl Kullanılır ?

Alarm Kontrol Merkezi Abonelik Hizmet Paketi neleri kapsıyor?
 
Bizim tarafımizdan sunulan Alarm Hizmet Paketi ile,ilk yıl cihazlar için ücret ödemeden sistemi kullanabilirsiniz. Mekanınıza özel alarm sistemi donanımı, 7/24 Alarm Merkezi hizmeti, sınırsız teknik destek ve ürün garantisi de abonelik ücreti ile sunulmaktadır
Alarm sistemi taktıracağıma çelik kapı veya demir parmaklık taktırırım, olmaz mı?
 
Eskiden beri, hırsızlık vakalarını önlemek ve evimizi güvenliğe kavuşturmak için çoğunlukla demir parmaklık taktırma yolunu seçiyoruz. Yangın ve ülkemizin inkar edilemez gerçeği olan deprem durumlarında demir parmaklıklar, kaçışı imkansız hale getirirlerken, aynı parmaklıkları aşmanın uygun teçhizatla işbaşında olan hırsızlar için hiç de aynı ölçüde imkansız olmadığı görülmekte. Bunun yanında, çelik kapıların hırsızları önlemekte yetersiz kaldıkları gözlenirken, takviyeli ve çelik kapıların, demir parmaklıklar gibi, yangında ve depremde kaçışı zorlaştırdıkları gözardı edilemeyecek gerçekler. Kaldı ki, bu tür kapıların maliyetleri de hiç de küçümsenmeyecek boyutlarda. Tüm bunların yanında, hırsızlık durumunda bile yeterli ve sağlıklı çözümler sunamayan bu alternatifler, yangın, gaz kaçağı, su baskını, panik ve acil sağlık problemleri gibi konularda ise tamamen konu dışı kalmaktadırlar.
Benim evim sigortalı, eşyam çalınsa ne olur ki?
 
Üzülerek belirtilmesi gerekir ki, hırsızlık vakalarında sadece mal güvenliğiniz değil, can güvenliğiniz de tehlikededir. Alarm sistemleri öncelikle sizleri korumak için vardır. Sigorta, mal çalındıktan sonra zararı kısmi olarak karşılar ve özellikle sizin için manevi değeri olan eşyaları ise geri veremez. Öte yandan, sigorta ile alarm sistemi birbirini bütünler, birbirlerinin yerine geçmez. Alarm sistemi, hırsızlık olmadan devreye girer, sadece olay yaşandıktan sonra değil, o olayı yaşamamak için de önlem almamız gerekmektedir.
Uzun zamandır bir alarm sistemi almayı düşünüyorum, ancak onlar hakkında çok fazla bilgim yok, nasıl çalışıyorlar?
 
Bir elektronik alarm sistemi, evinize kurulacak alarm sistemi donanımının istenmeyen girişim durumunu algılayarak, alarm panelini harekete geçirmesi ve onun da telefon hatları vasıtasıyla alarm merkezine sinyal gönderme prensibiyle çalışır. Alarm sistemi aynı zamanda, harici siren vasıtasıyla 100 desibellik ses çıkartarak içeriye izinsiz girmeye çalışan kişinin varlığını etrafa duyurur. Harici siren, ayrıca hırsızlar için caydırıcı bir özelliğe de sahiptir. Öte yandan, sistemden gelen sinyaller  alarm merkezi yetkilileri tarafından değerlendirilir ve ilgili birimler müdahale etmek üzere olay yerine yönlendirilir. Bu sistemler aracılığıyla, aynı zamanda yangın, gaz kaçağı ve acil sağlık problemleri gibi durumlar karşısında, itfaiye ve ambulansın evinize yönlendirilmesi söz konusudur.
Ben kiracıyım. Başka bir eve taşınırsam ne olacak?
 
Firmamız olarak sunmakta olduğumuz Alarm Hizmet Paketi sayesinde, yeni bir mekana taşınmanız durumunda, yapılacak olan keşfe bağlı olarak gerekli dedektör ilaveleri ile sisteminizi aynen kullanmaya devam edebilirsiniz.
Zaten alarm sistemim var, Alarm Merkezi hizmeti ne gibi artılar sağlayabilir?
 
Alarm Merkezi’ne bağlı olmayan bir alarm sistemi profesyonel koruma sağlayan bir sistem değildir. Alarm, Alarm Merkezi’ne telefon hattı üzerinden iletildiğinde, daha önce sizin belirlediğiniz telefon numaraları aranır. Gerekli durumlarda emniyet güçlerine, itfaiye ve ambulansa alarm bilgisi verilir. Alarm merkezi bağlantısı olmayan alarm sistemi, alarm durumunda sadece lokal olarak çalışır. Araba alarmları örneği ile karşılaştırıldığında, çalan alarma bakılması durumuna pek rastlanmadığı gibi, mekanlara yapılan girişimlerde hırsız ve soyguncu ile karşılaşma ve bu alarma duyarsız kalma olasılığı çok daha yüksektir. Sirene olabilecek bir sabotajda eğer sistemin bir alarm merkezi bağlantısı yoksa, uyarıcı hiçbir unsur bulunmamaktadır. Alarm merkezi’nin diğer faydaları, aylık raporlama, bazı arızaların uzaktan kontrolü, 24 saat teknik destek, sistem kurulmasının unutulması durumunda haber verilmesi, şifre kullanıcılarına zaman kısıtlaması sayılabilir.
Alarm Merkezi hizmeti için ek bir telefon hattı almak gerekiyor mu?
 
Hayır. Mevcut telefon hattı kullanılabilir. Aynı hattın Alarm Merkezi tarafından kullanılması telefon ve faks cihazlarının çalışmasına engel olmaz. Bir alarm anında telefon hattı meşgulse, sistem konuşmayı keserek alarma öncelik verir.
Elektrik kesilirse ne olacak?
 
Elektrik kesilirse panel içersindeki akü devreye girer. Panele bağlı uç birim sayısına bağlı olarak sistem, minimum 8 saat kesintisiz çalışır. Bu durumda, sistem devrede olacaktır.
Hırsız dışarıdaki sirenin kablosunu keserse ne olacak?
 
Bu durumda, siren içerisindeki akü devreye girer. Aküsü bitene kadar çalmaya devam eder.
Kablosuz sistemlerin farkı nedir?
 
Günümüzün getirdiği teknolojik gelişmeler sayesinde kablosuz güvenlik ürünleri ve getirdiği kolaylıklar hayatımızın her yönünde kendilerini gösteriyor. Sağlam olmaları ve uzun ömürlü pilleri sayesinde kimi kullanıcıların tercihi bu yönde oluyor. Evinizde gereksiz kablo görmek istemiyorsanız veya evinizde herhangi bir kablolama çalışması yapılmasından yana değilseniz, kablosuz güvenlik sistemlerini seçebilirsiniz.
Alarm sistemimin tamamen kablosuz olmasını istiyorum, mümkün müdür?
 
Evet, mümkündür, sistem kablosuz olabilir. Fakat sirenler, tuş takımı ve telefon hattı için enerji kablolamasının yapılması gerekir.
Evimde kedim var ama alarm sistemi satın alırsam sanırım alarm kuruluyken onu bir odaya kapatmak zorunda kalacağım; bunu da yapmak istemiyorum. Bir çözümünüz var mı?
 
Hareket dedektörlerinin hayvan algılamayan modelleri mevcuttur. Fakat alarm sistemi kurulu iken evin içinde evcil hayvanların ve kullanıcıların rahatça dolaşılmasını isterseniz, manyetik kontakların ağırlıkla kullanıldıkları bir sistem tercih edebilirsiniz. Bu konuda, sistemi tasarlamaya gelen güvenlik danışmanlarımız size yol göstereceklerdir.
Alarm kuruluyken eve girdiğimde sistem beni nasıl tanıyacak?
 
Sistem sizi, kendi şifrenizi girdikten sonra tanıyacak ve kapalı duruma geçecektir. Şifrenizi girmeniz için size belli bir süre izin verecektir. (Örn. 30 saniye)
Tatillerde, bayramlarda şifre verdiğim çalışanların evime/iş yerime girmesini istemiyorum. Bunu hangi metotlarla engelleyebilirim veya haberdar olabilirim?
 
Geçici olarak çalışanların şifresi iptal edilebilir. İptal etmek istemiyorsanız talebiniz Alarm Merkezi’ne iletilir, çalışanların şifresi ile sistem açıldığında da Alarm Merkezi size haber verir.
Alarm Merkezi’nden beni aradığınızda benimle konuştuğunuzu nereden bileceksiniz?
 
Her müşterimizin bir parolası vardır. Bu parola sizi tanımamızı sağlayacak.
Benim başka bir şirketten aldığım alarm sistemim var, Alarm Merkezi’ne nasıl bağlanabilirim?
 
Birçok alarm sistemi, aynı iletişim protokolleri ile çalışırlar. Eğer sisteminiz uyumlu ise bağlanabilirsiniz. Sisteminizin uyumlu olup olmadığı ile ilgili 0212 667 84 84  veya 0212 667 92 49 no’lu telefondan Teknik Destek birimi ile görüşebilirsiniz.
 
 işyeri alarm, işyeri alarm fiyatı, işyeri alarm fiyatları, iş yeri alarm, işyeri alarmı, işyeri alarm sistemi, işyeri alarm sistemleri, işyeri alarm sistemleri fiyatı, hırsız alarm, güvenlik sistemi, desi işyeri alarm, işyeri alarm sistemleri kurulumu

Tasarım & Kodlama: İşyeri Alarmı
2014 © Tüm Hakkı Saklıdır.