Dedektor Mesafesi?

                                                                                                       

 

 

İzinsiz Alıntı Yapmayınız!

HAREKET DEDEKTÖRÜ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Pasif infrared sensör (PIR sensörü), algılama alanındaki nesnelerden yayılan kızılötesi dalgayı algılayan elektronik bir cihazdır. PIR sensörleri genellikle alarm sistemlerinde kullanılan hareket dedektörlerinin yapımında kullanılmaktadır. Bu dedektörler insan gibi hareket eden; sıcaklık ve kızılötesi yayan bir kaynağın, bir duvar gibi sıcaklık ve kızılötesi dalga yayan bir başka kaynağın önüne geçtiğinde algılama yaparlar.

Tüm nesneler cisim ışıması olarakta bilinen kızılötesi dalga ve kendi sıcaklıklarını yayarlar. İnsan duyularının algılayamadığı bu durum , bu amaç için tasarlanmış kızılötesi dalgaları ve sıcaklığı algılayabilen özel cihazlarla tespit edilebilir. Yani PIR dedektörler algılama için herhangi bir ışın yayan değil, sadece maddelerden pasif olarak gelen kızılötesi dalgaları ve sıcaklığı algılayan cihazlar olarak kabul edilir. "Infra" kelimesi bizim duyu organlarımızla algılama eşiğinin altındaki durum, “red” ise insanın duyu organları ile algılayabileceği en alt enerji eşiğinin rengidir. Böylece “infrared” duyular tarafından algılanabilecek en düşük enerji eşiğinin altındaki bir ışın şeklini ifade eder.

Kızılötesi  sensörü, ön kısmından giren kızılötesi ışınları algılayabilen bir yapıdadır. PIR sensörün yapısında doğal veya yapay piroelektrik malzemelerin yaklaşık 1 / 4 inç boyutunda kare yapılmış, genellikle ince bir film şeklinde dışarı galyum nitrür (GaN) kümesi, sezyum nitrat (CsNO3), polivinil florür, phenylpyrazine türevleri ve kobalt ftalosiyanin (Piroelektrik kristalleri) vardır.

PIR dedektörlerinde öncelikle görüş alanındaki ortalama sıcaklık ve kızılötesi dalga değişimleri algılanır. Ancak ortamdaki sıcaklık ve ışık seviyesi değişimlerinin alarmı tetiklemesini engellemek için sensörler bir elektronik düzenek ile donatılmışlardır. Bu donanım sensörlerde algılama süzmesini yapan elektronik oluşumlardır. Bu sayede görüş alanının ortalama sıcaklık elektrik sinyali kaldırılır; cihazların algılama kalitesi sağlanır ve yanlış tetikleme engellenir. Yani bu düzenekler sayesinde cihaz yakınındaki kızılötesi dalga yayan elektrik alanları nedeniyle alarmın tetiklenmesi girişimi en aza indirilir. Paradox Security hareket dedektörleri konusunda bu nedenlerle çalışma kararlılığı konusunda uzmanlaşmıştır. Dünyada ilk dijital algılama teknolojisini geliştiren şirket ünvanını taşımaktadır.

PIR sensörlerinin önünde silindirik konumda faset lens bulunur. Her faset (dikdörtgen) lense sahip, gerekli elektronik düzeneklerle bir bütün haline gelmiş üniteye Pasif Kızılötesi Dedektör veya PIR tabanlı hareket dedektörü denir, PIR sensör, tipik bir baskı devre üzerine gönderdiği elektronik sinyallerinin yorumlanması için monte edilir.  Piroelektrik algılayıcı çip (pır sensör) montaj edilmiş bir şekilde dedektör içinde bulunur. Dedektör izlenecek alanı görüntüleyebileceğiniz bir konumda monte edilmelidir. Ön kısımdaki plastik lens sistemi toz veya görüş sensörünün alanını engellemeyecek şekilde gelen böcek ve benzeri durumlarda, yanlış alarm verme veya algılamanın engellenmesini önler. Lens üzerinde bulunan küçük pencerelerde birden çok kalıplanmış fresnel mercekleri olabilir

Bu mercek filtrelemesi ile insanlar tarafından kızılötesi dalgaların, 8-14 mikrometre (9,4 mikrometre güçlü varlık) dalga boylarında sınırlandırmak için kullanılabilir.

Pır dedektörleri, ortamda mevcut olan kızılötesi enerji miktarını yüzeyinde sabitler, bir tür kızılötesi kamera olarak görev yapar. Kızılötesi dalga boyları değişim göstermeye başladığında içerisindeki küçük bir röleye enerji uygulanarak tetikleme sağlanır. Bu röle genellikle hırsız alarm kontrol paneli algılama girişine bağlanarak kontrol edilir. Ortamdaki kızılötesi enerji miktarına göre otomatik yapılanan dedektör, enerji miktarı değişimine göre alarm sistemini tetikler. Alarm rölesi tipik kapalı (NC) röle şeklinde çalışır, röle açık konuma geçtiğinde alarm sistemi tetiklenmiş olur. Bu da dedektörün kablosunun kesilmesi durumunda alarm sisteminin devreye girmesini sağlar. Dedektörün tetik kablosunun çeşitli kısa devreler yapılarak alarm sisteminin devre dışı bırakılması, çeşitli güçlerde dirençlerin düzenek üzerinde sonradan monte edilmesi ile ortadan kaldırılır. Bu sistemler sabotaj ve cihazın sökülmesine karşı da korumalıdır. Bu devre dışı bırakılma işlemini olanaksızlaştırır. Bu nedenlerle sistemin doğru ve uzman kişilerce monte edilmesi önemlidir. 

Bir kişinin camın dış tarafında hareket etmesini dedektör algılamaz. Hareketi görür ancak cam daha önde olduğu için dış kısımda olduğunun değerlendirmesini yapar. Eğer camın iç kısmında olmuş olsaydı camdan yayılan sıcaklık ve ışınımları değiştireceği için algılanması kaçınılmaz olurdu. Bu nedenle vitrin pencere gibi yerlerin dışındaki hareketler algılanmaz, yanlış alarmlara neden olmaz.


Örneğin havalandırmadan yayılan sıcak ve soğuk hava akışı ve ısı değişimleri algılanmaz, çünkü hava çok az miktarda kızılötesi dalgası yayar. Bu “aptal sıcaklık değişimi” olarak tabir edilen durum alarm tetiklemesi için yeterli değildir. Bu kullandığınız dedektörün marka, model ve yapısına bağlı olarak değişebilir. 

Dedektörler frensel lensler sayesinde 10-30 metre aralığında çeşitli açılarla algılama yapabilir. Standart dedektörlerde bu mesafe 10 metre, 110 derecedir. Değişik amaçlarla değişik yapılarda özel üretilmiş dedektörler vardır. İhtiyacınıza en uygun dedektörü belirlerken uzman kişilerden yardım alınız.işyeri alarm, işyeri alarm fiyatı, işyeri alarm fiyatları, iş yeri alarm, işyeri alarmı, işyeri alarm sistemi, işyeri alarm sistemleri, işyeri alarm sistemleri fiyatı, hırsız alarm, güvenlik sistemi, desi işyeri alarm, işyeri alarm sistemleri kurulumu

Tasarım & Kodlama: İşyeri Alarmı
2014 © Tüm Hakkı Saklıdır.
kredi karti borcu sorgula